Балада англійській королеві від української музики

BBC Київ
11/02/2005

Київська піаністка і педагог Неоніла Лагодюк є автором першого в Україні підручника з джазу.

Авторка каже, що іншого такого ж немає навіть у світі, - хоча взагалі підручників із джазу в світі, звичайно, багато.
А ще пані Лагодюк пише музику. Один зі своїх останніх творів вона присвятила англійській королеві. І зараз шукає можливості, як цю баладу передати її Величності. Народилася Неоніла Лагодюк 47 років тому у містечку Богуслав за 130 кілометрів від Києва. Музикою займається з п'яти років, а полюбила музику ще раніше."Мама каже, що коли мені було 8 місяців, вона мене несла вулицею, а з репродуктора грала якась симфонія. І я сказала: "Тихо! Музика!". Мама була звичайно в шоці".

До Ніли у сім'ї Лагодюків музикантів не було. Мама - вчителька англійської, тато - будівельник. Спочатку здібну до музики дитину віддали грати на більш поширений тоді інструмент акордеон. Але вже дуже скоро Ніла грала на фортеп'яно. Про маленьку піаністку тоді навіть написали статтю у київській газеті, яку прочитав відомий педагог Борис Міліч. Він приїхав до Богуслава і забрав дівчинку до себе. Так семирічна Ніла переїхала жити до Києва.

Вона пішла у спеціалізовану музичну школу, потім закінчила музичне вчилище і вступила до консерваторії, але так і не довчилася. У Ніли була хвора ліва рука. Вона розповідає, що інколи біль був такий, що під час занять їй по декілька разів викликали швидку. Ніла довго лікувалася і врешті переграла руку. І у 17 років почала працювати викладачем у відомій естрадно-музичній школі ім. Стеценка. Тоді і зацікавилася джазом. Рідкісні на той час записи брала у свого колеги саксофоніста Олександра Петропавловського, у якого була величезна джазова фонотека.

Грати джаз Ніла вчилася з платівок. Свою власну музику Неоніла Лагодюк почала писати у 1997-му році завдяки своїй учениці, яку ніяк не могла навчити грати. П'єсу "Канікули", яку написала для неї пані Неоніла, дівчинка заграла. "За цей час я як педагог дуже виросла, тому що я увесь час у пошуку того, як навчити учня швидко і якісно. Я прокидаюся вночі від того, що до до мене приходить вправа, або етюд, або підказка, як розвивати гаму, яку терпіти не можуть учні".

З того часу Неоніла Лагодюк написала понад 500 музичних творів, частина з яких увійшла до її "Школи джазового виконання для фортепіано". Це перший в Україні підручник з джазу, який рекомендований міністерством для музичних закладів. Пані Лагодюк каже, що ця школа - це перехідний момент між класикою і джазом. Вона показує різні стилі - як грати бугі-вугі, як грати ча-ча-ча, як грати блюз.

"Я розумію скептичне ставлення тих людей, які, беручи до рук мого підручника, думають про американських джазових піаністів, які для них є єдиним авторитетом. Американські джазові піаністи і для мене є перш за все авторитетом, бо вони грали джаз, коли ми танцювали польку. Але якщо немає фундаменту, то про який високий джаз можна казати".

Пані Ніла придумує музику скрізь, тому у нею з собою завжди нотний блокнот, у який вона записує те, що, як вона каже, "звучить у неї в голові". Переважно це легкі джазові, естрадні мелодії. Вони з'являються так швидко, що композиторка не встигає їх називати. Тому інколи це за неї роблять її друзі.

Ніла мріє про те, що колись її мелодії стануть популярними і звучатимуть по радіо, і що завдяки її підручнику в Україні з'явиться нова генерація джазових виконавців

Марта Шокало